تبلیغات
گل و گیاه - گل شفلرا
 
گل و گیاه
سپاسگذار معلمی هستم که اندیشیدن را به من بیاموزد نه اندیشه ها را
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : sara ghasemi
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شنبه 7 مرداد 1391 :: نویسنده : sara ghasemi

 

نام انگلیسی: چتری Umbrella tree

 گل شفلرا

 گیاهی است زیبا از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده «آرالیاسه» برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد آنها به 8 عدد می رسد، ارتفاع آن در سرزمین اصلی و در هوای آزتد به سه متر می رسد، برعکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه انتهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور می نمایند در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است. 
    
                    

  گیاهی است زیبا از سرزمین استرالیا و متعلق به خانواده «آرالیاسه» برگها سبز رنگ روشن و براق و چرمی و دمبرگها بلند و در بخش انتهایی برگهای پنجه ای شکل ابتدا با سه برگچه و سپس تعداد آنها به 8 عدد می رسد، ارتفاع آن در سرزمین اصلی و در هوای آزتد به سه متر می رسد، برعکس اکثر گیاهان زینتی که با حذف جوانه انتهایی شاخه های جانبی شروع به ظهور می نمایند در این گیاه فقط یک شاخه اصلی موجود است.

نیازها:


-نور: به نور غیر مستقیم احتیاج دارد، هر چند وقت یکبار گلدان را به آفتاب (صبح) منتقل نمایید، به سایه نسبتا" مقاوم است.
-دما: در تابستان حداکثر درجه حرارت 27 و در زمستان حداقل آن 18 درجه سانتی گراد، چنانچه درجه حرارت بالاتر از حد معمول باشدبه جریان هوای ملایم نیاز دارد.
-آبیاری: خاک را در هرحال مرطوب نگه دارید، در تابستان هفته ای 2-3 بار و در زمستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است.
-رطوبت: در تمام طول سال هفته ای دوبار غبار پاشی کنید، چنانچه هوا خشک باشد افزودن آب به زیر گلدانی سنگریزه دار رطوبت پایدار ایجاد می کند.
-تغذیه: گلدان را با کودهای مایع یا جامد محلول در آب مخصوص گیاهان زینتی و نصف میزان توصیه شده از طرف سازنده هر دوهفته یکبار تغذیه نمایید.
-خاک مناسب: بهترین محیط رشد خاک لیمونی با پیت است.
-تعویض گلدان: گیاه جوان در حال رشد هر سال دوبار احتیاج به تعویض گلان دارد، با افزایش سن گیاه هر سال و یا هر دوسال یکبار، در صورت عدم امکان تعویض گلدان خاکهای سطحی را با خاک نو و غنی عوض نمایید، در صورتیکه ارتفاع گیاه بیش از حد معمول است احتیاج به قیم دارد.
-تمیز نمودن برگها: غبار پاشی جهت تاُمین رطوبت برای تمیز نگهداشتن برگها کافی است و در صورت گردآلود بودن میتوانید با اسفنج یا پارچه مرطوب آنها را تمیز نمایید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید ولی در صورت تمایل حد اکثر هر ماه یکبار توصیه می گردد.
-تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه ها و کاشت بذر در بهار.

شفلرا گیاهی مقاوم به شرایط نامساعد محیطی است و به همین جهت مناسب برای راهروها و کریدورهای ادارات است.

عوارض و درمان:

-تعداد برگچه های برگهای جوان کم است: طبیعی است با رسیدن به مرحله بلوغ تعداد آنها به 7 برگچه می رسد.
-واریته های ابلق رنگ خود را از دست داده اند:نور کافی نیست، به محل روشن تری با نور غیر مستقیم منتقل نمایید.
-زخمهای پنبه ای سفید رنگ روی دمبرگها ظاهر شده اند: عامل آن حشره آفت است هر 2 هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند.
-ساقه ها دراز و منحرف و فاصله برگها زیاد است: هوا خیلی گرم است، گلدان را به محل خنکتر و مملو از اکسیژن منتقل نمایید،غبار پاشی نکنید.
-گیاه پژمرده و برگها آویزان است: گیاه تشنه است گلدان را بمدت 15 دقیقه درون تشت پر از آب قرار دهید، غبار پاشی روزانه را فراموش نکنید.
-لکه های قهوه ای روی ساقه ها، دمبرگها و سطح زیرین برگها مشاهده می گردند: سطح زیرین برگها را با سم حشره کش نفوذی سمپاشی و پس از 48 ساعت لکه ها را با برس مخصوص پاک کنید.
-برگها بدشکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنها مشاهده می گردند: آفات را با سم نفوذی یا جذبی هر هفته سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردند.
-برگها زرد و سطح زیرین آنها تار عنکبوتی است: عامل آن کنه ریز قرمز است، گیاه را هر 14 روز یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید تا علایم برطرف گردند غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.
-برگها زرد می شوند و میریزند:آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک و سپس آبیاری نمایید، زهکش را بازدید فرمایید، آب زیر گلدانی را خارج نمایید.
-برگها رنگ پریده و زرد هستند:کمبود عناصر در خاک گلدان مشهود است، کمبود را با تغذیه مصنوعی هر 2 هفته یکبار جبران کنید.

               Schefflera arboricola 'Luciana'

نوع مطلب :
برچسب ها :